Za chwilę rusza 5. edycja Festiwalu Lumo Bjalistoko!
Lumo Bjalistoko to interdyscyplinarny, innowacyjny festiwal, który dzięki nietypowemu wykorzystaniu światła dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej. Jest tworzony przez grupę białostoczan – ludzi z pasją, którzy w wolnym czasie spotykają się, aby wspólnie stworzyć w mieście to wyjątkowe nocne wydarzenie artystyczne. Ma otwartą formułę programową – naszym mottem jest hasło „Światło w sztuce – Sztuka w przestrzeni”. Główną ideą jest ukazanie rozmaitych form artystycznych prezentowanych na obszarze miasta. Korzystamy z tego, że jesienią zmierzch zapada dość wcześnie – co daje widzom czas na niespieszne przemierzanie śródmieścia i odkrywanie jego sekretów. Niekiedy ukrywamy je w wieczornym mroku, a w innych miejscach celowo podkreślamy światłem. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 5 i 6 października. Tradycyjnie, jak co roku, wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę od zmroku około godz. 19 do godz. 22. Przez dwa październikowe wieczory zapraszamy do tego, aby przestrzeń śródmiejską potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Dzięki temu można na nowo spojrzeć na miasto, a przy tym zastanowić się nad miejscem, jakie mamy w nim jako ludzie. Za pomocą Lumo Bjalistoko dajemy widzom w każdym wieku okazję do spojrzenia na nowo na swoje otoczenie i odczytanie go w niecodzienny sposób, dobrze się przy tym bawiąc. V edycja, obfituje w nowe atrakcje i lokalizacje.

W tym roku w programie:
ANIMACJE – wyświetlane przez całe dwa wieczory na trzech zabytkowych budynkach w centrum miasta. W tym roku zaprezentujemy pokazy w dwóch nowych lokalizacjach. Są to Brama Pałacu Branickich oraz kamienica przy ul. Kilińskiego 16 (była siedziba Książnicy Podlaskiej). Trzecia animacja zostanie przedstawiona na Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki (więcej informacji)
INSTALACJE – kilkanaście niecodziennych instalacji artystycznych opracowanych i wykonanych przez lokalnych artystów, ekipę Festiwalu oraz wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć:
- w Parku Starym (park otaczający plac przed Teatrem Dramatycznym)
- na Rynku Kościuszki (po obu stronach Ratusza)
- na Skwerze Armii Krajowej (za Pałacykiem Ślubów)
Opisy tegorocznych instalacji znajdują się tutaj. Instalacje będą dostępne w piątek i sobotę przez cały czas trwania Festiwalu
ILUMINACJE-WIZUALIZACJE w przestrzeni miejskiej i parkowej, również do zobaczenia zarówno w piątek, jak i sobotę. Odbędą się w następujących miejscach:
- Rynek Kościuszki
- Park Stary
- Skwer Armii Krajowej
- Pałac Branickich
Ponadto, w tym roku na Ratuszu zostanie zrealizowana iluminacja świetlna dynamiczna. Co znaczy, że jego wieża zacznie świecić w wielu barwach pod utwór muzyczny, który będzie udostępniany przez mały nadajnik. Umożliwi to słuchanie na słuchawkach tego utworu przy pomocy radioodbiornika podczas oglądania pokazu na Ratuszu.
SZTUKA ULICY – nowatorskie pokazy sztuk performatywnych na Rynku Kościuszki dostępne 5 i 6 października:
- pokazy taneczne – swoje taneczne umiejętności zaprezentuje szkoła tańca Pląs/Fire Step z instalacją „Lustro” przygotowaną przez zespół Festiwalu, wystąpi również grupa cheerleaderek oraz tancerki brzucha
- pokazy kuglarskie
- muzyka miejska – występy pieśniarzy i songwriterów, wśród wykonawców: Starsabout, Michał Czarniecki, kolektyw Aro No
PERFORMANCE ŚWIATŁO/DŹWIĘK – niesztampowe połączenia światła i dźwięku na Skwerze Armii Krajowej:
Marionetka (atrakcja dostępna tylko w piątek 05.10.) – pokaz strony analogowej (żywy malarz i żywy instrument).
Opis: To premierowe, eksperymentalne przedstawienie bazujące na improwizacji malarsko-muzycznej. Będzie to rozmowa-dialog pomiędzy malarzem a muzykiem, czyli pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Maluje Grzegorz Radziewicz, gra Ula Kisiel-Pańko.
N.Ø.C. (do zobaczenia tylko w sobotę 06.10.) – pokaz strony cyfrowej (muzyka i animacje elektroniczne)
Więcej informacji o działaniach performatywnych znajduje się tutaj
STREET ART – nowe murale w mieście, które powstają w ramach Lumo Bjalistoko, po Festiwalu stają się trwałym elementem miejskiego krajobrazu. Staramy się, aby były wkomponowane w otoczenie, nawiązywały do miejsca i jego historii. Wielkoformatowe prace powstają na terenie całego miasta, w tym roku będzie to:
Matka Natura-Woda – ul. Zwierzyniecka 5 (więcej o muralach)
Jak co roku organizujemy też AFTERPARTY. W tym roku będzie to fluoro after party Mystic Vibes w Klubie Metro. Odbędzie się w sobotę, 06.10. po Festiwalu. Zapraszamy wszystkich chętnych.
Harmonogram
Wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę (5 i 6 października) od zmroku do godziny 22. Nie ma sztywnych godzin pokazów sztuk performatywnych ze względu na możliwość wystąpienia zmiennych warunków atmosferycznych i czas potrzebny artystom na przygotowanie. Pokazy animacji będą odbywały się przez cały wieczór, nie ma więc ryzyka ich ominięcia. Instalacje będą dostępne przez cały czas trwania Festiwalu. W odnalezieniu wszystkich atrakcji pomoże mapka, która będzie udostępniona na naszym profilu facebook.com/lumobjalistoko i na wydarzeniu festiwalowym na Facebooku (gdzie są też publikowane wszystkie aktualności). Mapę będzie można również odebrać w formie papierowej ulotki w czasie Lumo Bjalistoko w namiotach informacyjnych.

Organizatorzy
Organizatorem Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko jest Stowarzyszenie „Kreatywne Podlasie”
Sponsorzy
Festiwal finansowany jest ze środków budżetowych Miasta BiałystokSponsorami Festiwalu Lumo Bjalistoko 2018 są:
- Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO
- 3form – reklama
- east rent – wypożyczalnia samochodów Białystok
- Piu' di Pizza – pizzeria Białystok
Partnerzy
WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku