Aktualności

Za chwilę rusza 5. edycja Festiwalu Lumo Bjalistoko!

Lumo Bjalistoko to interdyscyplinarny, innowacyjny festiwal, który dzięki nietypowemu wykorzystaniu światła dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej. Jest tworzony przez grupę białostoczan – ludzi z pasją, którzy w wolnym czasie spotykają się, aby wspólnie stworzyć w mieście to wyjątkowe nocne wydarzenie artystyczne. Ma otwartą formułę programową – naszym mottem jest hasło „Światło w sztuce – Sztuka w przestrzeni”. Główną ideą jest ukazanie rozmaitych form artystycznych prezentowanych na obszarze miasta. Korzystamy z tego, że jesienią zmierzch zapada dość wcześnie – co daje widzom czas na niespieszne przemierzanie śródmieścia i odkrywanie jego sekretów. Niekiedy ukrywamy je w wieczornym mroku, a w innych miejscach celowo podkreślamy światłem. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 5 i 6 października. Tradycyjnie, jak co roku, wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę od zmroku około godz. 19 do godz. 22. Przez dwa październikowe wieczory zapraszamy do tego, aby przestrzeń śródmiejską potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Dzięki temu można na nowo spojrzeć na miasto, a przy tym zastanowić się nad miejscem, jakie mamy w nim jako ludzie. Za pomocą Lumo Bjalistoko dajemy widzom w każdym wieku okazję do spojrzenia na nowo na swoje otoczenie i odczytanie go w niecodzienny sposób, dobrze się przy tym bawiąc. V edycja, obfituje w nowe atrakcje i lokalizacje.

Lumo Bjalistoko 2018 - plakat festiwalowy
Lumo Bjalistoko 2018 – plakat festiwalowy

W tym roku w programie:

ANIMACJE – wyświetlane przez całe dwa wieczory na trzech zabytkowych budynkach w centrum miasta. W tym roku zaprezentujemy pokazy w dwóch nowych lokalizacjach. Są to Brama Pałacu Branickich oraz kamienica przy ul. Kilińskiego 16 (była siedziba Książnicy Podlaskiej). Trzecia animacja zostanie przedstawiona na Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki (więcej informacji)

INSTALACJE – kilkanaście niecodziennych instalacji artystycznych opracowanych i wykonanych przez lokalnych artystów, ekipę Festiwalu oraz wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć:

 • w Parku Starym (park otaczający plac przed Teatrem Dramatycznym)
 • na Rynku Kościuszki (po obu stronach Ratusza)
 • na Skwerze Armii Krajowej (za Pałacykiem Ślubów)

Opisy tegorocznych instalacji znajdują się tutaj. Instalacje będą dostępne w piątek i sobotę przez cały czas trwania Festiwalu

ILUMINACJE-WIZUALIZACJE w przestrzeni miejskiej i parkowej, również do zobaczenia zarówno w piątek, jak i sobotę. Odbędą się w następujących miejscach:

 • Rynek Kościuszki
 • Park Stary
 • Skwer Armii Krajowej
 • Pałac Branickich

Ponadto, w tym roku na Ratuszu zostanie zrealizowana iluminacja świetlna dynamiczna. Co znaczy, że jego wieża zacznie świecić w wielu barwach pod utwór muzyczny, który będzie udostępniany przez mały nadajnik. Umożliwi to słuchanie na słuchawkach tego utworu przy pomocy radioodbiornika podczas oglądania pokazu na Ratuszu.

SZTUKA ULICY – nowatorskie pokazy sztuk performatywnych na Rynku Kościuszki dostępne 5 i 6 października:

 • pokazy taneczne – swoje taneczne umiejętności zaprezentuje szkoła tańca Pląs/Fire Step z instalacją „Lustro” przygotowaną przez zespół Festiwalu, wystąpi również grupa cheerleaderek oraz tancerki brzucha
 • pokazy kuglarskie
 • muzyka miejska – występy pieśniarzy i songwriterów, wśród wykonawców: Starsabout, Michał Czarniecki, kolektyw Aro No

PERFORMANCE ŚWIATŁO/DŹWIĘK – niesztampowe połączenia światła i dźwięku na Skwerze Armii Krajowej:

Marionetka (atrakcja dostępna tylko w piątek 05.10.) – pokaz strony analogowej (żywy malarz i żywy instrument).
Opis: To premierowe, eksperymentalne przedstawienie bazujące na improwizacji malarsko-muzycznej. Będzie to rozmowa-dialog pomiędzy malarzem a muzykiem, czyli pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Maluje Grzegorz Radziewicz, gra Ula Kisiel-Pańko.

N.Ø.C. (do zobaczenia tylko w sobotę 06.10.) – pokaz strony cyfrowej (muzyka i animacje elektroniczne)

Więcej informacji o działaniach performatywnych znajduje się tutaj

STREET ART – nowe murale w mieście, które powstają w ramach Lumo Bjalistoko, po Festiwalu stają się trwałym elementem miejskiego krajobrazu. Staramy się, aby były wkomponowane w otoczenie, nawiązywały do miejsca i jego historii. Wielkoformatowe prace powstają na terenie całego miasta, w tym roku będzie to:
Matka Natura-Woda – ul. Zwierzyniecka 5 (więcej o muralach)

Jak co roku organizujemy też AFTERPARTY. W tym roku będzie to fluoro after party Mystic Vibes w Klubie Metro. Odbędzie się w sobotę, 06.10. po Festiwalu. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Harmonogram

Wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę (5 i 6 października) od zmroku do godziny 22. Nie ma sztywnych godzin pokazów sztuk performatywnych ze względu na możliwość wystąpienia zmiennych warunków atmosferycznych i czas potrzebny artystom na przygotowanie. Pokazy animacji będą odbywały się przez cały wieczór, nie ma więc ryzyka ich ominięcia. Instalacje będą dostępne przez cały czas trwania Festiwalu. W odnalezieniu wszystkich atrakcji pomoże mapka, która będzie udostępniona na naszym profilu facebook.com/lumobjalistoko i na wydarzeniu festiwalowym na Facebooku (gdzie są też publikowane wszystkie aktualności). Mapę będzie można również odebrać w formie papierowej ulotki w czasie Lumo Bjalistoko w namiotach informacyjnych.

Lumo Bjalistoko 2018 - mapa instalacji
Lumo Bjalistoko 2018 – mapa instalacji

 

Organizatorzy

Organizatorem Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko jest Stowarzyszenie „Kreatywne Podlasie”

Sponsorzy

Festiwal finansowany jest ze środków budżetowych Miasta BiałystokSponsorami Festiwalu Lumo Bjalistoko 2018 są:

Partnerzy

WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Regulamin imprezy

Wyniki konkursu Dźwięk Miasta! 

15:50:06 2017-10-08

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zwycięzcami konkursu jest zespół… A.M.P.R. Band-e 

Zespół otrzymał aż 49% głosów!

GRATULUJEMY! 

Dziękujemy również wszystkim zespołom za uczestnictwo, byliście magicznie różnorodni! 

W zakładce „filmy” na naszym facebooku, możecie obejrzeć fragmenty występów, a tymczasem przypominamy jak radzili sobie zwycięzcy. Przed Państwem A.M.P.R. Band-e! ????

https://www.facebook.com/LumoBjalistoko/videos/1946385478915088/

 

Mapa terenu festiwalowego w 2017 r.

09:31:00 2017-10-03

Czwarta edycja Lumo Bjalistoko odbywa się pod znakiem dużo większej przestrzeni festiwalowej. Nasze wydarzenia wypełnią miejsca znane z wcześniejszych lat, ale także zupełnie nowe lokalizacje w centrum Białegostoku. Oto mapa tegorocznego wydarzenia:

Mapa Lumo Bjalistoko 2017

Prosimy o zwrócenie uwagi na ograniczenia w ruchu drogowym związane z Festiwalem. W piątek i w sobotę (06-07.10) w godzinach od 18:00 do 24:00 zamknięty będzie odcinek ul. Adama Mickiewicza między ul. Elektryczną (na wysokości przejścia dla pieszych obok Wydziału Prawa UwB) a Rondem Lussy (na wysokości wjazdu i wyjazdu z ul. Mickiewicza przy bramie Pałacu Branickich). W tych godzinach autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej będą kursowały odpowiednio zmodyfikowanymi trasami. Zamknięty odcinek jest oznaczony na mapie festiwalowej. Przepraszamy za utrudnienia.

.

Dźwięki Miasta – lista wykonawców

09:40:00 2017-10-02
– Kapela Batareja
– VERMONA
– Prus Bbx
– ANGA
– Święci
– A.M.P.R. Band-e
– Paula i Krzysiek

Ogień Wschodu – zakwalifikowane zespoły

18:25:00 2017-10-01
Grupy:
Soliści:
 • Kamil 'Cyrik’ Balmas,
 • Robert Gniewkowski,
 • Jerzy Kozłowski,
 • Anna Dyderska – Pixie Girl,
 • Maciej Czarski.
Gratulujemy! 🙂

W elewacji bloku wyłoniła się Matka Natura!

12:25:05 2017-09-28

W Białymstoku, pod adresem ul. Konopnickiej 12c powstał nowy mural. Jest dobrze widoczny z osiedla, a także z bulwarów nad Białą przy ulicy Branickiego. Przechodzących i przejeżdżających może zaskoczyć nagłe ukazanie się twarzy Matki Natury na ścianie bloku. Wkomponowana sylwetka nie razi barwą, kształtem, wielkością… Jest naturalna, stanowi element krajobrazu, wtapia się w otaczającą zieleń.

Panie i Panowie, oto… Matka Natura:

Mural "Matka Natura", Lumo Bjalistoko, edycja 2017

Zależy nam na tym, aby murale nie były oderwane od przestrzeni w której powstają, ale były harmonijną kompozycją z otoczeniem. Matka Natura kolorystycznie nawiązuje do otaczającej ją zieleni, nie tworzy własnej palety, która nie występuje w okolicy. Jest naturalna dla przestrzeni, dziwi samym swoim wystąpieniem – a nie strukturą i kolorystyką. W tej samej konwencji powstał w 2016 r. mural „Ptak i Motyle” przy ul. Pogodnej.

Jak mówi dyrektor Festiwalu Damian Dworakowski – Sztuka ulicy, jako integralny element Festiwalu, może nawiązywać do otoczenia i być jego dopełnieniem. Nie musi stanowić odrębnej rzeczywistości – mimo, iż tworzy nową jakość. 6 i 7 października warto wybrać się do centrum Białegostoku i zobaczyć, jak światło może zmienić przestrzeń i wywołać emocje. Warto też przyjechać do stolicy Podlasia specjalnie na festiwal – to jedyne takie wieczory w roku.

Mural festiwalowy IV edycji Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”

– tytuł: Matka Natura
– projekt: Magdalena Talmon
– wykonanie: M. Ceirowski
– produkcja: D. Dworakowski
– podnośnik: KM Budownictwo
– lokalizacja: ul. Konopnickiej 12C, Białystok
– współrzędne GPS: 53°07’30.6″N 23°10’41.7″E
– współrzędne Google Maps: 53.125173, 23.178255

Wszystkie dotychczas wykonane murale oraz ich lokalizacje znajdziecie na naszej stronie w dziale Street-art.

.

Plakat edycji 2017

22:02:53 2017-09-27

Wszystkich zainteresowanych światłem i sztuką ulicy zapraszamy 6 i 7 października na czwartą edycję naszego festiwalu. W te dwa wyjątkowe wieczory śródmieście Białegostoku wygląda zupełnie inaczej, niż na co dzień.

Plakaty festiwalowe już wkrótce znajdziecie na terenie Białegostoku:

Plakat IV edycji Lumo Bjalistoko, 6-7.10.2017

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2017. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białystok.

Partnerzy: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej, Muzeum Podlaskie.

Sponsorzy: 3Form, Domino’s Pizza Białystok, east rent, Globart Print, KM Budownictwo, Toyota Białystok

.

Nowy konkurs

21:40:36 2017-09-13

Nowość na festiwalu Lumo!
Przegląd kapel ulicznych – Dźwięk Miasta!

To świetna okazja dla muzyków, solistów, zespołów i instrumentalistów, grajków ulicznych, songwriterów i kapel wykonujących covery, by zaprezentować się publiczności, wchodząc z nią w bezpośredni kontakt. To również szansa na zgarnięcie sesji nagraniowej w profesjonalnym studiu 

Więcej informacji w wydarzeniu ????

Na zgłoszenia czekamy do 24 września!

 

fb-event-icon-a2

 

.

Chcesz być na bieżąco?

20:44:58 2017-09-03

Zapraszamy na nasz fanpage i wydarzenie!

                                                           ikona fb mala        Facebook-Event

.

Wolontariat 2017

16:02:32 2017-08-31

Już dzisiaj startują czwartkowe Lumo spotkania!

Od godz. 18.00 roztrząsamy na części pierwsze niewykonane instalacje, rzucamy trochę światła na sprawy organizacyjne oraz niesiemy kaganek oświaty w dziedzinie robótek ręcznych 😉

Dołącz do nas!

Nie możesz przyjść w czwartek? Odezwij się w wiadomości prywatnej na FB. Spotkania ogólne są raz w tygodniu, ale działamy codziennie! 🙂.

.Spotkania-wolontariuszy-poziom

Mapa festiwalu

21:37:56 2016-09-28

Zakończyliśmy już prace nad organizacją terenu. Na placu przed Teatrem Dramatycznym, w Parku Starym, na dziedzińcach Pałacu Branickich i Skwerze Armii Krajowej znajdziecie kilkadziesiąt instalacji i innych form artystycznych, które przygotowaliśmy na potrzeby trzeciego festiwalu „Lumo Bjalistoko”.

Mapę tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Warto zarezerwować sobie więcej czasu i w najbliższy piątkowy lub sobotni wieczór spokojnie przespacerować się przez tę część śródmieścia Białegostoku. Nie raz i nie dwa na pewno zaskoczymy Was instalacją świetlną albo inną atrakcją ukrytą wśród drzew, w gęstej zieleni lub w głębi parku.

Nie bójcie się eksplorować mało uczęszczanych terenów zielonych, takich jak skwer między Pałacykiem Gościnnym a brzegiem Białej czy alejki w parku przed Teatrem Dramatycznym. W tych miejscach nie zabraknie spektakularnych form artystycznych i świetlnych, które z pewnością Was zainteresują.

Na mapie nie znajdziecie festiwalowych murali, które powstały w innych częściach stolicy Podlasia. Znajdziecie je przy ul. Pogodnej (zimorodek i motyle), ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego (mural „Balans”) oraz ul. Towarowej (mural „Tribute to Tesla”).

.

Konkurs Ogień Wschodu 2016 – zakwalifikowane zespoły

19:18:08 2016-09-27

Do finału II konkursu „Ogień Wschodu” zakwalifikowały się następujące zespoły:

Kolektyw Artystyczny FREAKUS

The GentleFlames

Fantasmagorie

Glingal

CYRKPLOZJA

In Nomine

Gratulujemy! 🙂

 

.

Plakat edycji 2016 jest już gotowy!

20:14:38 2016-09-26

Prezentujemy tegoroczny plakat festiwalu Lumo Bjalistoko:

Plakat

.

Akredytacje

16:10:12 2016-09-23

Można już ubiegać się o akredytacje, umożliwiające m.in. przeprowadzenie wywiadów z autorami instalacji i twórcami festiwalu, a także oglądanie i rejestrowanie atrakcji festiwalowych ze specjalnych stref dla fotografów.

Akredytacje są wydawane na wniosek, który należy przesłać pocztą elektroniczną na adres lumobjalistoko@gmail.com do dnia 29 września 2016 r.

Regulamin oraz szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ.

.

Wolontariat

15:12:02 2016-09-21

Jeśli interesujesz się majsterkowaniem, chciałbyś/chciałabyś poznać techniczną stronę tworzonych instalacji, bądź po prostu chcesz pomóc i przy okazji poznać ciekawe jednostki ludzkie, to zgłoś się do nas przez zakładkę Kontakt bądź w wiadomości prywatnej na FB . Zapraszamy!

Będzie nam miło Cię poznać :).

 

.

Regulamin edycji 2016

10:00:22 2016-09-10

Udostępniamy tegoroczny regulamin festiwalu:

Regulamin

 

.

Trwają zapisy na konkurs Ogień Wschodu!

18:32:02 2016-08-30

Zapraszamy na II edycję konkursu Ogień Wschodu w ramach Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko 2016.

Jest to największy w północno-wschodniej Polsce konkurs fire show, a jego finałowe pokazy odbywają się na dziedzińcu Pałacu Branickich.

Formularz zapisów dla grup ogniowych dostępny pod linkiem: goo.gl/elOK2X
Regulamin: goo.gl/VrXPuf

Zapraszamy!

.

Trzecia edycja festiwalu (2016) tuż-tuż!

20:16:32 2016-08-16

Trzecia edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko odbędzie się w dniach 30 września – 1 października 2016 roku.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie w zakładce Program.

Ruszył również nabór wolontariuszy, którzy mogą zgłaszać się do nas przez fanpage na facebooku lub przyjść na jedno ze spotkań organizacyjnych.

Zapraszamy!

.

Program edycji 2015 jest już dostępny!

08:00 2015-09-27

II Festiwal Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” odbędzie się w Białymstoku w dniach 2-3 października 2015 r.

Lokalizacja: od Rynku Kościuszki, po dziedziniec Pałacu Branickich, aż do Parku Starego mieszczącego się przed Teatrem Dramatycznym.

Oprócz instalacji stałych pojawią się iluminacje,  elementy street-artu oraz wydarzenia performatywne.

Festiwal nie odbywa się według harmonogramu. Po nastaniu zmroku każdy uczestnik będzie mógł we własnym tempie poruszać się po terenie Festiwalu i odkrywać kolejne instalacje. Wydarzenie ma charakter przechodni – zachęcamy do spacerowania po śródmieściu i poszukiwania obiektów festiwalowych ukrytych wśród zieleni lub wyeksponowanych na placach i dziedzińcach pałacowych.

Uczestnicy Festiwalu, po okazaniu ulotki, mogą liczyć na specjalne zniżki u niektórych naszych partnerów.

Więcej informacji w zakładkach: Program oraz Instalacje.

 

 

 

Oficjalny profil na Instagramie! #lumo

08:00:00 2015-09-27

Podczas festiwalu zachęcamy do robienia pamiątkowych zdjęć z przebiegu imprezy oraz ich publikację na FB z hasztagiem #lumo. Najciekawsze udostępnimy na naszych profilach na Instagram i Facebook.

 

 

Imprezy towarzyszące edycji 2015

08:00:00 2015-09-27

Po każdym dniu festiwalu zapraszamy do wspólnej zabawy na imprezach w lokalach partnerskich:

–  Ça Va – Lumo Party w lokalu przy ul Kilińskiego. 2.10 (piątek) o g. 22.00. Do północy darmowy fluo bodypainting w wykonaniu  SZKOŁY WIZAŻU ANNY SASS O selekcję muzyczną zadba Dany Boy. Wstęp: FREE! Info tutaj .

Batyskaf – oficjalne AfterParty po Lumo Bjalistoko połcząone z otwarciem lokalu 3.10 (sobota) start 22.00, róg Al. Piłsudskiego i Pałacowej. Na wszystkich gości będą czekały na barze kolorowe fluo drinki i koktajle. Info tutaj.

Więcej informacji w zakładce: Program

Konkurs fire show „Ogień Wschodu”

08:00:00 2015-09-27

Zapraszamy na pokazy w ramach ogólnopolskiego konkursu fire show „Ogień Wschodu”, które odbędą się w dniach 2-3 października na dziedzińcu przed Pałacem Branickich.

Wyłonione zespoły: Spin Me, Glingal, Krzak Duo, Cosmobox, Cyrkplozja, Juchowska Aktywna Młodzież Alternatywna.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/671657262969844/

 

Więcej informacji w zakładce: Działania performatywne