.
Street art
Lumicznicy
Autor: Adrian Dmitruk
Miejsce: Dziedziniec Pałacu Branickich
Czas: 2-3 października
Instalacja przedstawia animowaną postać ducha. Zdziwiona mina jest reakcją na otaczający go świat, który zmienił się na przestrzeni lat.
MCHURAL
Autor: Katarzyna Hajduczenia
Miejsce: Rynek Kościuszki
Czas: 2-3 października.
Praca street-artowa, która została wykonana z połączenia farb i mchu. Dzięki wykorzystaniu tego ekologicznego materiału możliwe było stworzenie pracy, pokazującej inne oblicze niż standardowo spotykane w przestrzeni publicznej. Mchural jest pierwszą tego typu realizacją Białymstoku i na Podlasiu.
Żubr myśli
Autor: Mateusz Bajko
Miejsce: Park Stary
Czas: 2-3 października
Praca streetartowa wykorzystująca formę calligrafitti, czyli tworzenie specyficznej formy typografii. Jest ona wykorzystania do skonstruowania bryły tworzącej obraz. Dzięki temu zestaw sentencji przeradza się w sylwetkę związanego z regionem żubra.
.
.
Mural Kolażowy #1 Pamięć
To pierwszy na świecie tego typu projekt, będący kolażem trzech technik artystycznych: reliefu (płaskorzeźby), muralu (powłoki malarskiej) i instalacji świetlnej (źródeł światła wkomponowanych w prace).
Dzięki stworzeniu wypukłego muralu osiągnięty został efekt przestrzenny muralu widoczny w świetle dziennym. Wykorzystanie innowacyjnej technologii wtopienia świateł na powierzchni muralu i reliefu pozwoliło uzyskać efekt świetlny, który dokonuje metamorfozy pracy w porze nocnej. Widoczny w dzień obraz zmienia się w nowe dzieło, ukazujące inny kontekstowo i wizualnie przekaz.
Projekt powstał w ramach realizacji Festiwalu WSCHÓD KULTURY/INNY WYMIAR ze środków Narodowego Centrum Kultury i Miasta Białystok.
AUTORZY:
Idea, koncepcja wykonawcza, produkcja – Damian Dworakowski
Projekt graficzny muralu – Grzegorz Radziewicz
Mural – M. Ceirowski, Marcin Boast
Farby – SABO Białystok sabo.com.pl , Bolix, Wrongside
Relief – malowanie – Grzegorz Radziewicz
Wykonanie – GLOBARTprint
Instalacja świetlna – Marcin Wojdałowicz, Damian Dworakowski, Wojciech Lasik
Współpraca – Politechnika Białostocka, Białostocki Ośrodek Kultury.
.
.
Wersja dzienna:
Wersja nocna:
Fotograf: Marcin Jakowiak