Rok 2018

 

Kilkanaście niecodziennych instalacji artystycznych opracowanych i wykonanych przez lokalnych artystów, ekipę Festiwalu oraz wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć:

 • w Parku Starym (park otaczający plac przed Teatrem Dramatycznym)
 • na Rynku Kościuszki (po obu stronach Ratusza)
 • na Skwerze Armii Krajowej (za Pałacykiem Ślubów)
Lumo Bjalistoko 2018 - mapa instalacji
Lumo Bjalistoko 2018 – mapa instalacji

Spis instalacji:

 1. Mały Strach
  Często się boisz? Potrafisz sobie wyimaginować zagrożenie tam, gdzie go nie ma? Często boimy się wielkich form, zapominając o zagrożeniu ze strony niepozornych form i zdarzeń. To codzienność nam zagraża – w różnej formie.
  autorzy: Damian Dworakowski, Wojciech Lasik
 2. Alchemia #3
  Prawdziwy skarb tkwi w tym, co mijamy na codzień. Od wieków trwają pracę nad stworzeniem kamienia filozoficznego, wyekstrahowania złota, poszukiwanie magicznych składników. Magia jest w ogół nas, na wyciągnięcie ręki, wystarczy zrozumieć jaką wartośc ma nasze otoczenie. Zwłaszcza na Podlasiu.
  autorzy: Paweł Dudko, Damian Dworakowski
 3. Zwracasz uwagę
  Każdy jest wyjątkowy dla kogoś. Co czyni nas wyjątkowymi? Czy zainteresowanie otoczenia zawsze jest pożądane? Lubisz światła reflektorów podążających za Tobą, surowy wystrój, indywidualne pomieszczenia, ochronę, stałą obsługę, spokój i odosobnienie, brak kontaktu z niepodobnymi do Ciebie?
  autorzy: Brygada 2R
 4. Sieć
  Sieć ma wiele znaczeń. Co jest jej archetypem? Sieć rybacka? Pajęcza? Internetowa? Łącząc konstelacje gwiazd też tworzymy sieć. Tworzymy ją z kontaktów. Może pomagać, ale może pętać.
 5. Oczy w mroku
  Ślepia fantastycznych stworzeń kryjących się w mroku będą straszyć w ciemnych zaułkach parku. Uosabiają strach przed ciemnością i tym co ukryte.
  autorzy: Maria Osa i Paweł Osa
 6. Aqua Olimpia
  Błękitno-turkusowe światło swobodnie faluje na wietrze pulsując wraz z szumem wody. Uginające się pręciki ze światłami tworzą fale jak tafla wody, a świecące kulki przypominają krople. Instalacja imituje basen, a „pływający” w nim widzowie powodują falowanie. Efekt przebywania w wodzie potęgują efekty świetlne aqua imitujące kaustykę wodną. Niski dym podnosi walory estetyczne i wypełnia instalację zastępując ciecz. Instalacja była premierowo prezentowana podczas Light.Move.Festival 2015 w Łodzi.
  autor: Artur Grycuk
 7. Miara Natury
  Instalacja ma na celu przeniesienie mody do tkanki miejskiej. Drzewa ubrane w szyte na miarę suknie nabierają cech ludzkich i „ożywają”. Autorką instalacji jest Aneta Popławska – projektantka mody, która w swojej twórczości często inspiruje się naturą oraz światem roślin. Miara Natury to interesująca zmiana ról, w której natura z przedmiotu staje się podmiotem.
  autorka: Aneta Popławska
 8. Epifit
  (gr. epi – na, phyton – roślina), porośle, aerofit – roślina rosnąca na innej roślinie, ale zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się najczęściej samodzielnie. W ekosystemach lądowych wyrasta często w miejscach, gdzie gromadzi się martwa materia organiczna (np. w rozwidleniu pędu) lub osiedla się na pędach innych roślin pobierając składniki odżywcze i wodę z powietrza i niesionych przez nie pyłów, opadów i detrytusu. Nieliczne epifity wykształcają ssawki i wyzyskują w różnym zakresie swego żywiciela.
  autork: PleciaQ
 9. Kreski
  Pojawiają się gdzieś w przestrzeni. Brakuje im kropek, ale coś nam komunikują. Jak je zrozumieć? Może to kod binarny?
 10. Chyba działa
  Jakby istniało, to jakby działało? Czy Teoria Supersymetrii je obowiązuje, czy poznali inne prawa energii i wykorzystują je w swojej mechanice? Czy paradoks Feriego działa – paradoks percepcji uniemożliwia kontakt – choć są tuż obok? Czy ich statki latają w nadświetlnej, czy mają tylko inne kształty? A może te „statki” są im niepotrzebne?
 11. Kompletny DOM
  Do wypełnienia przestrzeni potrzeba niewiele. Są stworzenia wypełniające sobą przestrzeń, jakakolwiek by nie była. Po co żyć w pustej przestrzeni? Znasz adres…
  autorzy: Damian Dworakowski, Wojciech Lasik, Marcin Wojdałowicz
 12. Skrzydła
  Odwieczne przenikanie się dobra i zła. Każdy ma własny punkt widzenia. Dla jednych wolność to zniewolenie. Zależy, z której strony spojrzeć.
 13. Ewolucja
 14. Super życie
  Każdy by chciał, prawda? Ogólnie to trzeba się postarać, ale u nas każdy może mieć Super życie, przynajmniej na zdjęciu.

 

Instalacje będą dostępne w piątek i sobotę przez cały czas trwania Festiwalu

 

Rok 2017

Miejsce: Park Stary, Skwer Armii Krajowej
Czas trwania:
6 październik – 7 październik, godz. 19:00 – 22:00


Pełna galeria zdjęć: 2017

 

Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014